lördag 18 januari 2025

Ekumeniska böneveckan dag 1

Påskvänner!

Begrunda gärna de olika dagarnas teman och reflexioner utifrån Nicenska trosbekännelsen (1700 år i år).

fredag 17 januari 2025

Christina Gunnardo in memoriam

Påskvänner!

Idag den 17 januari var det 20 år sedan Christina Gunnardo lämnade oss och maken Torsten Åhman, endast 51 år gammal. Jag träffade henne under min tid i Storuman (1996-99) då hon tillsammans med Torsten höll i en gudstjänst i Missionskyrkan. Hon gick igenom det taffliga, ostämda pianot noga före gudstjänsten och identifierade alla spelbara tangenter (och ratade övriga). När hon sedan sjöng solo och ledde psalmsången kunde jag inte längre märka att pianot var ostämt!

Hon var en sångerska och pianist av Guds nåde, men den sång hon nog förknippas mest med är Dan Anderssons "Jag ska gå genom tysta skyar" (melodi av Gunde Johansson). Frid över hennes och Torstens ljusa minne!

måndag 13 januari 2025

Mer än tomtar och glögg

Påsk- och julvänner!

Så här på Tjugondedag Knut vill jag gärna rekommendera Daniel Röjås' bok "Mer än tomtar och glögg - om julens djupare innebörd" (Libris 2024). Jag är glad att den fanns på Iggesunds bibliotek, men jag ska återställa den idsg så att fler får ta del av den.